Lieldienas. Lieldienu olu izstāde, olu ripināšana

Lieldienu izdarības ir simboliska palīdzība dabai, lai tā ātrāk atgūtu savas krāšņās , vasarīgās rotas! Kas mums jādara, lai tai palīdzētu? Uzzinājām vairāk par šo svētku paražām!

Atbraucot uz skolu, čaklākajiem skolēniem līdzi bija paņemtas  krāsotas olas. Šīs olas izvietojām izstādē, bet skolotāji un skolēni dalījās pieredzē, kā var nokrāsot olas, kuras līdzīgas marmoram, zilas, dzeltenas u. c.

Paldies skolotājām –  Lūcijai, Ritai P., Ritai S., Ingai.

Skolēniem – Alanam, Egīlam, Dmitrijam, Vitālijam, Markusam, Arīnam, Pēterim, Renāram, Mārtiņam, Sanderam, Raivim, Karolīnai, Sandijam, Gunāram, Juliānam, Danielam, Armandam, Diandrē, Igoram, Evai, Lienei, Martai, Artūram, Džastinam, Vilmāram, Dāvim un viņu vecākiem.

Pēc senlatviešu ticējuma – olu krāsošana veicina labu satikšanu ģimenē.

«Lieldienas rotaļa ir Vistiņas ķeršana. Vienam aizsien acis, un tas nu prasa: «Kur tu mani vedīsi?» – «Uz cūkkūtiņu putru ēst.» – «Vai karote ir?» – «Meklē pats!» Tad visi sāk bēgt un ķērājs lūko kādu sagūstīt.»

Olu meklēšana –  mitoloģiskais svētku tēls – zaķis Lieldienu rītā apciemo gandrīz ikvienu ģimeni ar bērniem, lai tiem dāvinātu saldumus un dažādus nieciņus. Taču vispirms visiem nācās meklēt zaķa izdētās, krāsainās olas! Šajā reizē bija jāatrod 10 zaķa paslēptās olas.

Olas nokrāsotas, atrastas, jādodās tās ripināt – varējām iegūt gan olas, gan našķus.

Olu kaujas – svētku simboli ir atrasti. Ir pienācis laiks noskaidrot, kuram  padevusies visstiprākā ola, laiks kaujām!  Sens ticējums vēsta, ka tam, kuram šī ola ir visstiprākā – ilgi dzīvos!  Taču, ja tās sanākušas īpaši skaistas un ir žēl tās sasist, ar olām šajā dienā mēdz arī mainīties! Mielojoties ar šo svētku simbolu neaizmirsti uzbērt tai sāli, jo pretējā gadījumā turpmākajā gadā nāksies daudz melot.

Šūpošanās – Lieldienās ikkatram ir kārtīgi jāizšūpojas, lai vasarā odi un dunduri nekož, un turpmākais gads būtu veiksmīgs un laimīgs!

Nav būtiski, vai ievērosim visas šīs tradīcijas, vai tikai dažas no tām. Būtiskākais ir laika pavadīšana kopā.

Priecīgus svētkus un šūpošanos!

Paldies veļas pārzinītei Žeņai, saimniekam Edvīnam, saimniecītēm Lindai, Inārai, Allai.

Atsevišķs paldies Bellas mammai par izstādes iekārtošanu.

Vecākā internāta skolotāja I. Lapena